Archív

Exkurzia do Slavošoviec

V piatok 18. mája 2018 sa žiaci 5. ročníka našej školy spolu s pani učiteľkami Mgr. Martinou Oravcovou, Ing. Erikou Demkovou a Mgr. Tatianou Hrivnákovou vybrali na exkurziu do rodiska rozprávkara Pavla Emanuela Dobšinského.

            Po ceste krásnym prostredím Slovenského rudohoria sme sa doviezli do obce, na konci ktorej stojí papiereň s históriou siahajúcou do roku 1817. Zamestnanci nás oboznámili so spôsobom spracovania dreva a výrobou papierových obrúskov, kuchynských utierok, papierových vreckoviek či toaletného papiera. Prehliadka bola poučná a veľmi zaujímavá, z mnohých sa od tej chvíle stali zberatelia „servítok”.

            Naše ďalšie kroky viedli do rodného domu Pavla Dobšinského. 16. marca uplynulo 190 rokov od jeho narodenia. Privítal nás vedúci expozície PaedDr. Milan Sajenko, niekdajší pedagóg a riaditeľ tamojšej ZŠ. Jeho sprievodné slovo zaujalo malých i veľkých, previedol nás rozprávkovými komnatami, v ktorých sme si oprášili naše vedomosti a dozvedeli sme sa nové skutočnosti. Na záver sme na priečelie domu pod pamätnú tabuľu pripevnili venček, ktorý bude pripomínať, že žiaci Základnej školy Pavla Dobšinského nezabudnú na odkaz kráľa slovenskej rozprávky.

            Na záver nášho výletu sme sa zastavili v banskom meste Rožňava, kde sme si prezreli historické jadro, ktoré pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku.

            Domov sme sa vrátili plní dojmov a bohatší o nové zážitky.

Mgr. Martina Oravcová

 

 

 


TOPlist